Ile kosztuje wyjazd do Ameryki Zachodniej na własną rękę i jak go zorganizować?
Ile kosztuje wyjazd do Ameryki Zachodniej na własną rękę i jak go zorganizować?
Zorganizowanie Road Trip po Ameryce Zachodniej wcale nie jest trudne, wystarczy trochę cierpliwości przy ułożeniu dobrego planu podróży, który znajdziecie w naszych poprzednich postach, zaznaczeniu wszystkich punktów na mapie, taką też dla was przygotowałam, zarezerwowaniu noclegów, samochodu i możemy lecieć! Szczerze mówiąc, to chyba była jedna z łatwiejszych podróży do zaplanowania. Ameryka jest idealnie przygotowana pod turystów, wszystko mamy podane na tacy. Ale, żeby Wam to wszystko jeszcze bardziej ułatwić, postanowiłam zebrać wszystkie pytania które mnie nurtowały przed podróżą w jedną całość.
Kiedy najlepiej jechać do Ameryki Zachodniej?
To pierwszy i zarazem jeden z ważniejszych punktów, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania podróży do USA. Wiadomo, że Ameryka jest duża i w różne części polecimy w różnym czasie. Skupy się jednak na zachodzie i parkach. Stany jakie odwiedziliśmy to: Nevada, Arizona, Utah. Jest to dość gorący obszar w związku z czym podróż w środku naszego lata może być męcząca. Wtedy też spotkamy tam najwięcej turystów i zapłacimy najwiecej za noclegi. Dobrym okresem na podróż jest nasza wiosna i jesień. W szczególności takie miesiące jak kwiecień, maj, wrzesień i październik. My wybraliśmy kwiecień i zdecydowanie był to strzał w 10! W ciągu dnia, poza jednym parkiem Zion, mieliśmy temperatury 20-30 stopni, tak więc idealnie na zwiedzanie oraz piesze wędrówki. W ciągu 18 dni, mieliśmy tylko pól dnia deszczu. Natomiast warto wiedzieć, że pogoda w tej części Ameryki może się szybko zmieniać, trzy dni po naszym wyjeździe z Grand Canyon gdzie mieliśmy 25 stopni, spadł śnieg a temperatura była poniżej zera.
Wiza do USA.
Bez niej ani rusz i to od niej całe przygotowania należy rozpocząć. Wiem, że jest to jeden z czynników, który wpływa na to, że tak mało osób podróżuje do Ameryki. Sama z niewielką ochotą podchodziłam do tego procesu, a myśl o wypełnianiu długiego wniosku, robieniu zdjęć, staniu w kolejkach, stresowaniu się na rozmowie, przez kilka dobrych lat skutecznie odwodziła mnie od tego pomysłu. Jak się jednak okazało, nie taki diabeł straszny jak go malują, a większość opowieści można uznać już za legendę. Wypełnienie wniosku faktycznie zajmuje dwie godziny i jest to zdecydowanie najmniej przyjemna część tego procesu, ale potem jest już tylko z górki. Zdjęcie zrobiłam sobie sama, na rozmowę, która trwała nie więcej jak 5 minut czekałam coś ponad tydzień, pan zadał mi dokładnie cztery pytania: Po co lecę do USA? Na jak długo? Co planuję tam zobaczyć? i Czym zajmuję się na codzień? Potem tylko usłyszałam, że wiza jest przyznana i że paszport przyślą mi do dwóch tygodni. W praktyce, przyszedł dwa dni później. Dodam, że starałam się o wizę w Amsterdamie. Koszt wizy: 160$
Bilety do USA. Jak tanio polecieć do Ameryki?
Kiedy miałam już wizę w ręce, zaczęłam poszukiwania biletów. Nigdy nie róbcie tego na odwrót. Zakupiony bilet czy wycieczka w żaden sposób nie większy waszej szansy na otrzymanie wizy. Plan był jasny i klarowny, chcieliśmy lecieć do Las Vegas i również stamtąd wracać. Szybko jednak okazało się, że nie ma bezpośrednich lotów do LV, kupiliśmy zatem z godzinną przesiadką w Londynie, w promocji za całe 350 euro. Z Polski do USA najlepiej szukać biletów przez takie portale jak: Fly4Free, TanieLoty, Skyscanner itd. Im wcześniej zaczniecie szukać tym lepiej, tym większa szansa na jakieś fajne promocje.
Wynajęcie samochodu w USA.
To chyba był dla mnie największy problem. Marcel uparł się na Forda Mustanga Cabrio, a mi na samą myśl o jego cenie robiło się słabo. Do tego te wszystkie ubezpieczenia, dziwne nazwy, nie mogłam tego ogarnąć. W pierwszej wersji wynajęłam go standartowo przez Rental Cars, w cenie 1100 euro za 18 dni (bez ubezpieczenia), ale dalej szukałam jakieś tańszej alternatywy. No i w końcu koleżanka podsunęła mi pomysł, żeby zerknąć na niemiecką stronę, na której ona wynajmuje zawsze samochody i z jej małą pomocą udało mi się zarezerwować to samo auto za UWAGA: 611 euro z wszystkimi możliwymi ubezpieczeniami czyli o połowę mniej. Można by zapytać, jaki zatem był haczyk i jak to możliwe, żeby była taka duża różnica. Jedyny haczyk był taki, że odbiór i oddanie samochodu było w centrum miasta a nie na lotnisku, na które za kilka $ dostaliśmy się Uberem. Podaję wam zatem linka do magicznej strony. Gdzie najtaniej wynająć samochód w Las Vegas.
Plan podróży, road trip USA.
Zawszę mówię, że dobry plan podróży to podstawa. Szczególnie w Ameryce, gdzie odległości do pokonania są często dość duże. Z doświadczenia wiem, że wiele osób wybierających się do Ameryki po raz pierwszy, chciałoby zobaczyć od razu wszystko, w 3 tygodnie robią po 7 tys kilometrów, a zwiedzanie parków kończy się na oglądaniu widoków z zza szyby samochodu. Oczywiście, niech każdy podróżuje jak lubi, ja wolę polecieć tam kilka razy i zrobić sobie wszystko w takim tempie, żebym czerpała z tego przyjemność. Tutaj znajdziecie nasz Plan Podróży USA. Gotowy, sprawdzony, podany na tacy! Proszę się częstować!
Gdzie nocować w Ameryce? Jakie są ceny noclegów w USA?
Wszystko tak naprawdę zależy od tego w jakiej porze roku lecicie i jakim budżetem dysponujecie. Nie ukrywam, że noclegi pochłonęły zdecydowanie największą część naszego budżetu. Ceny są tam bowiem dość wysokie, bez względu na to czy jest to hotel/motel czy BB. Zdecydowana większość osób, żeby ograniczyć koszty wybiera nocleg na polach campingowych, przy czym warto wiedzieć, że trzeba je rezerwować najczęściej z półrocznym wyprzedzeniem. Do tego w trakcie naszego pobytu w kwietniu, noce były chłodne, temp często spadała w okolice zera, więc trzeba mieć odpowiedni namiot, śpiwory itd. Pierwotny plan był taki, żeby część noclegów zrobić w motelach i BB a część pod namiotem (który mieliśmy zakupić na miejscu), ale tydzień przed wylotem, obserwując pogodę, zarezerwowałam hotele również na te dni, kiedy mieliśmy nocować pod namiotem. Po wygranej w Kasynie w Las Vegas, stwierdziliśmy, że rezygnujemy z namiotów i właśnie na noclegi przeznaczymy te pieniądze. Ceny noclegów kształtują się pomiędzy 100-200$ za noc. Nasza średnia za cały pobyt wyszła 120$ za noc, tak więc tanio nie jest. I nie to żebyśmy spali w jakichś luksusach, nie myślcie sobie. Najzwyklejsze motele i BB. Za 50 euro na próżno tam czegokolwiek pod dachem szukać. No ale tak jak mówię, opcje budżetowe są, trzeba tylko robić rezerwacje z większym wyprzedzeniem i być przygotowanym na różne warunki pogodowe. Miejsca noclegowe, które polecamy na naszej trasie znajdziecie na końcu posta w mapie podróży, zaznaczone na fioletowo.
Jedzenie w USA. Gdzie jeść w Ameryce?
Wszędzie słyszy się, że jedzenie w USA jest okropne, tylko steki i hamburgery z frytkami z czym nie do końca się zgodzę, bo wiele razy mieliśmy naprawdę ucztę dla podniebienia. Trzeba tylko wiedzieć gdzie jeść. Przypadkowo wybrana restauracja może faktycznie okazać się niewypałem, ale jeśli korzysta się z rekomendacji to niespodzianki są tylko miłe. Jedzenie jest wystarczająco zróżnicowane, wcale nie trzeba codziennie jeść hamburgerów. Absolutnie nie oszczędzając za cały 18 dniowy pobyt wydaliśmy na jedzenie 900$ z czego w LV byliśmy dwa razy na sushi i tam zostawiliśmy 200$, ale to było najlepsze sushi jakie w życiu jadłam więc koniecznie tam zajrzyjcie! Miejsca, które polecamy na naszej trasie znajdziecie zaznaczone na czerwono na mapie podróży na samym końcu wpisu.
Zwiedzanie parków w USA – koszty.
Zwiedzanie parków w USA to sama przyjemność. Są one bowiem idealnie przygotowane pod turystów. Świetne strony internetowe z obszernymi i aktualizowanymi codziennie informacjami, plany, mapki, najlepsze punkty widokowe, rozpisane trasy, pod względem stopnia trudności, czy ilość czasu który mamy do zagospodarowania. Wstępy do parków kosztują od 10-30$, w zależności od rodzaju parku. Jeśli w waszym planie znajdują się więcej niż 3 NP, to bardziej opłaca się zakupić Annual Pass, który upoważnia was do wejścia na teren niemal wszystkich Parków Narodowych oraz wielu innych miejsc rekreacyjnych . Jego cena to 80$ i jest ona na 1 samochód, bez względu na ilość pasażerów. Warto pamietać, że Annual Pass zwykle nie obejmuje wejść do Parków Stanowych oraz Rezerwatów Przyrody. Listę tego co obejmuje a czego nie, oraz gdzie można ja zakupić stacjonarnie znajdziecie tutaj. Gdzie zakupić Annual Pass USA.
Ile kosztuje 18 dniowy road trip po Ameryce zachodniej na własną rękę. Podsumowanie kosztów:
Wiza – 150$
Bilety lotnicze: 700 euro za 2 os.
Wynajęcie samochodu Ford Mustang Cabrio z Full ubezpieczeniem: 611 euro
Benzyna: 256$
Noclegi: 2051 $
Jedzenie: 900$
Bilety wstępów i inne atrakcje: 955$ ( Red Rock 15$, Valley of Fire 10$, Annual Pass 80$, wypożyczenie spodni i butów do The Narrows w Zion – 105$ za 2 os, Kanion Antylpy X – 80$ za 2 os, wejściówka Monument Valley – 20$, zdjęcie na koniu 5$,Przejażdżka na koniu w MV 160$ za 2 os, przelot samolotem nad Grand Canyon 300$ za 2 os, strzelnica 180$ ). Specjalnie wam rozbiłam te koszty, żebyście dokładnie widzieli co ile kosztuje. Ponad połowa tych kosztów, to ponadobowiązkowe atrakcje, fajnie z nich skorzystać, ale bez nich wyjazd będzie równie udany 🙂
Reasumując wydaliśmy 5834$ na 2 os, czyli po 2917$ na os co daje trochę ponad 10 tyś zł na osobę. To mniej więcej połowa z tego, co wydalibyście robiąc tę samą trasę z biurem podróży. Do tego jak widzicie miejsca na cięcie kosztów nie brakuje. W zasadzie poza biletami, które były naprawdę tanie, to wszędzie można przyoszczędzić. Na pewno z 300$ na jedzeniu, co najmniej 1100$ na noclegach biorąc ze sobą namiot i 600$ na innych przyjemnościach typu przelot nad GC itd. Co w sumie daje wam 2000$ mniej na 2 os. Jak widać Stany wcale nie muszą być drogie. Kwestia preferencji! Składajcie zatem wniosek o wizę, pakujcie plecak i z gotowym planem ruszajcie na podbój Ameryki. Jeśli jeszcze się wahacie, zajrzyjcie do moich ulubionych kadrów z tej podróży, na pewno będziecie chcieli już jutro wyruszyć! No a jeśli dalej nie wiecie jak się za to wszystko zabrać to przygotowałam specjalnie dla was mapkę, na której znajdziecie wszystkie punkty które zobaczyliśmy (ze zdjęciami!). Na mapie są też miejsca, których nie zdążyliśmy zobaczyć, zaznaczyłam je na szaro. Będzie okazja, żeby jeszcze w te rejony wrócić. No i zaznaczyłam wam również sprawdzone miejsca z noclegami oraz restauracjami wartymi polecenia. Mapa podróży USA! No chyba łatwiej już nie może być 🙂
Edyta
Jesteś wielka:). Dziękuję Marylko. My poruszamy się Twoim śladem. Na razie jedziemy do Tanzanii i na Zanzibar. Stany mamy w planie za 1,5 roku ale już zaczynamy zbierać informację. Szczerze to mam dylemat czy Indonezja z Bali czy Stany…Pozdrawiam Cię serdecznie!!
Maryla
Wszystko zalezy od tego w jakim miesiacu chcecie leciec, dwa kompletnie rozne kierunki 🙂 ale oba mega ciekawe 🙂
Wioleta
Żałuję że nie skusiłam się na lot nad Kanionem. Widoki na pewno nie do przecenienia
Maryla
Oj tak, to była jedna z fajniejszych atrakcji na miejscu 🙂
Ania
Jak ja Ci dziekuje za ten wpis! Jestes wielka 🙂 Wizy juz sa wiec nastepna podroz to wlasnie USA. Mam pytanie, myslisz ze dalibysmy rade objechac z LV do Grand Canyon, Lake Powell i Antelope Canyon w 3 dni i wrocic? Bedziemuy leciec ze znajomymi i po Vegas i wlasnie 3 dniach przeznaczonych na parki chcemy sie udac na Hawaje. Niestety nie damy rady wygospodarowac wiecej czasu.
Pozdrawiam,
Ania
Maryla
Mysle, ze bez problemu taka rundke zrobicie, wczesnie rano wyjedzcie sobie i bedzie dobrze 🙂 Jakbys maila jeszcze jakies pytania to pisz smialo 🙂
Magdalena Dziurowicz
Zaczynam odkładać pieniądze!
Maryla
Dobry plan 🙂
Magda | Dobrze podróżować
Super zestawienie! Nie byłam jeszcze w Stanach, ale ze względu na parki narodowe są jak najbardziej na mojej liście. I nie miałam pojęcia, że noclegi są aż tak drogie!!! Po prostu nie robiłam żadnego researchu w temacie.
Maryla
Tez tego nie widzialam dopoki nie zaczelam ich bukowac 🙂 zawsze zostaje namiot 🙂
Mariila
Super opis Ja mieszkam w Usa od 37 lat i naprawdę czytałam z ciekawością Jedną tylko uwaga ci do kosztów Wjazd doRed Rock Canyon, podchodzi pod wjazd jak do Parkow Narodowych ,czymi hak masz pass ,to nie placisz
Maryla
Hmm..a my mimo karty musielismy zaplacic…
Łukasz A.
Jak zawsze świetny post! Mam takie pytanko czy ta stronka do wypozyczania aut, ma wersję angielską czy trzeba operować w niemieckim, w prawdzie w google tłumaczy ale to nie to samo do końca? Pozdrawiam!
Maryla
Niestety ona jest tylko po niemiecku 🙁 to jest taki maly minus tego wszystkiego, ale potem jak pysla ci potwierdzenie rezerwacji to mozna prosisc o przyslanie po angielsku.
Paulina
Ekstra wpis! Właśnie planujemy podobną podróż i na pewno skorzystamy z porad:) Czy rezerwowaliście może bilety przez pośredników takich jak gotogate lub mytrip czy raczej bezpośrednio u linii lotniczych? Zastanawiamy się nad pośrednikiem, ponieważ cena jest dużo lepsza, ale mają sporo nędznych opinii…
Maryla
Tak, w sumie to malo kiedy kupujemy bezposrednio, zawsze przez posredniczace strony bo jest taniej. Tylko wybieraj takie z dobrymi opiniami, zawsze na to zwracam uwage.
Tadeusz
Bardzo dziękuję za ten wpis. O krok bliżej do realizacji tego wielkiego marzenia 🙂
Piotr
Wow! Dzięki za inspirację 🙂 Ten wyjazd wyglądał spektakularnie i tak jak piszesz, nie ograniczaliście się za bardzo i wyszło bardzo przyzwoicie cenowo!