Chichén Itzá – Meksyk – Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Informacje praktyczne

Chichén Itzá – Meksyk – Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Wchodzę na ogromny plac porośnięty trawą, na środku już z daleka widzę świątynię w kształcie piramidy. Jest trochę mniejsza, niż sobie wyobrażałam. Przechodząc dalej widzę niewielkie grupki turystów wraz ze swoimi przewodnikami. Z nieba leje się żar, pierwsza myśl – gdzie tu jest jakiś cień? Druga myśl, dobrze, że w ostatniej chwili wrzuciłam do plecaka krem z filtrem i extra butelkę wody. Przechodząc obok świątyni przyglądam się z zaciekawieniem turystom, którzy próbują zrobić sobie zdjęcie pt: “zobacz jaka ta piramida malutka”. Myślałam, że takie zdjęcia są już passe, ale jak widać myliłam się. Dochodząc pod drzewa, widzę niekończący się konwój meksykanów pchających wózki wypakowane pamiątkami we wszystkich możliwych kolorach.

Zamyśliłam się na dłuższą chwilę, wyobrażając sobie ich życie. Codziennie pchają ten wózek tam i z powrotem, rozkładają i składają swoje rękodzieła na straganie, zawijając każde w kawałek papieru. To musi być bardzo ciężki kawałek chleba. Nagle z mojego zamyślenia wybił mnie przeraźliwy krzyk, aż podskoczyłam do góry z przerażenia, ale to na szczęście tylko sprzedawca, który naśladując głosy jaguara, próbuje sprzedać kolejną pamiątkę z podróży. Czuje się trochę jak na odpuście i zaczynam się zastanawiać po jakiego grzyba my tu w ogóle przyjechaliśmy, toż to jakaś szopka normalnie. Wtedy przychodzi nasz przewodnik i zaczyna opowiadać historię tego miejsca. Zaczynam powoli przenosić się myślami do V wieku i coraz szerzej otwieram oczy ze zdziwienia.

Historia Majów

Historia dawnego Imperium Majów jest pełna niewyjaśnionych zagadek, fascynuje i pobudza wyobraźnię. Majowie są uważani za jedną z najbardziej rozwiniętych cywilizacji w historii świata, a na pewno jedną z najdłużej istniejących w Ameryce Łacińskiej. Byli oni świetnymi astronomami, twórcami precyzyjnych kalendarzy, dobrymi architektami, a także genialnymi matematykami. Mimo że świadomość istnienia cyfry zero odziedziczyli po Olmekach, to faktycznie używali jej na porządku dziennym w arytmetyce. Wyprzedzili więc pod tym względem Europejczyków, o kilka wieków!

Jakie piramidy majow warto zobaczyc

Czym się zajmowali Majowie?

Uprawiali głównie kukurydzę. Ziemię użyźniali przy pomocy metody wypaleniskowej. Nie znali oni koła ani zwierząt jucznych czy pociągowych. Nie używali również metali. W świątyniach Majów, wyrastających wysoko ze swych podstaw w kształcie piramid, oddawano cześć bóstwom i odprawiano nabożeństwa. Niektóre świątynie były obserwatoriami astronomicznymi i jakby olbrzymimi zegarami słonecznymi. Wiele z nich tak usytuowano, że gdy pewne planety wschodziły za nimi, kapłani wiedzieli, że nadszedł czas siewów.

Majowie byli przekonani o tym, że żyją w piątej epoce słonecznej oraz o tym, że przed pojawieniem się człowieka im współczesnego istniały wcześniej cztery rasy ludzkie, które zginęły w straszliwych kataklizmach. Szczególną czcią otaczali Majowie Słońce, uważane przez nich za źródło życia i ojca bogów. 

Do specjalności Majów należała rzeźba w drzewie. Wyrób posążków traktowano niezwykle poważnie. Wycinano je z cedrowego drzewa, a następnie skrapiano krwią i nasycano zapachem żywicy z drzew tropikalnych. Praca ta mogła się odbywać tylko w określonym miesiącu, po odpowiednich modłach i postach, w domu specjalnie na ten cel przeznaczonym i pilnie strzeżonym. Mimo stosowania takich środków ostrożności, rzeźbiarze wierzyli, że jeden z nich musi umrzeć, jako ofiara należna bóstwom.

Piramidy majow

Co to jest Chichén Itzá?

Chichén Itzá to jedno z nielicznych miejsc, które wciąż jest w stanie powiedzieć coś o cywilizacji Majów. Położone na półwyspie Jukatan w Meksyku dawne miasto do dnia dzisiejszego zachowało wciąż w dość dobrym stanie świątynię (która została starannie odrestaurowana), na szczycie której kiedyś ta cywilizacja prekolumbijska składała ofiary z darów natury i ludzi, by wybłagać u bogów potrzebne łaski i prosić o wybaczenie. Czy jest coś, czym to miejsce może zaskakiwać? Mimo wielu lat badań wciąż bywa tajemnicze i pełne ciekawostek.

Siodmy cud swiata

Historia Chichén Itzá 

Miasto powstało około V wieku. Założone zostało przez Majów. Tej starożytnej cywilizacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Okres świetności Chichén Itzá przypada na X wiek. Kultura Majów połączyła się wówczas z cywilizacją Teolteków. Efektem są wyjątkowe budowle, które powstały w kompleksie historycznym. Istnieje jednak teoria mówiąca, że to właśnie za sprawą Teolteków Chichén Itzá przybrało oblicze krwawego miasta, a którym składano bogom ofiary z ludzi.

Bilety

Architektura Chichén Itzá 

Kompleks obejmuje aż 30 rozmaitych budowli. Każda z nich jest warta zobaczenia. Najbardziej oblegana przez turystów jest świątynia Kukulkana, czyli zamek (El Castillo). Budowla osiąga wysokość 24 metrów. We wnętrzu tej wyjątkowej piramidy znajduje się jeszcze jedna. Taka konstrukcja budowli wymagała oczywiście sporej wiedzy matematycznej, z której słynęli Majowie. Schody Kukulkany nachylone są pod kątem 45 stopni. Na sam szczyt prowadzi dokładnie 365 stopni. Fascynującym budynkiem jest również tzw. Świątynia Jaguarów (Templo de los Jaguares). Turyści mogą wewnątrz niej podziwiać cudowny ołtarza w kształcie jaguara. Ściany świątyni ozdabiają przykuwające uwagę malowidła, które najprawdopodobniej ukazują walkę między Teoltekami, a Majami. Godna zainteresowania jest także Świątynia Wojowników (Templo de los Guerreros).

Filary o kształcie wojowników tworzą niesamowity charakter tego miejsca. O ciarki na skórze może przyprawić Święta Studnia (Cenote Segrado). To dosyć przerażające miejsce o rytualnym charakterze. Cenoty były postaciami z pogranicza świata bogów i ludzi. Wierzono, że składając im ofiary, można zyskać łaskawość bogów, a przy okazji wyprosić coś u nich. W całym kompleksie warto jeszcze wyróżnić wieżę, która ze względu na swoją spiralną klatkę schodową określana jest mianem Ślimaka (el Caracol). Co ciekawe, jej okna zostały umieszczone promieniście. Istnieje, więc uzasadnione przypuszczenie, że wieża była stosowana do obserwacji astronomicznych. Zainteresowaniem turystów cieszy się zawsze niezwykła platforma czaszek – Tzompantli.  Jej ściany ozdabiają rzędy czaszek.

Historia majow

Jak się dostać do Chichén Itzá?

Jeśli masz wypożyczony samochód, to zdecydowanie najłatwiej będzie się dostać z Valladolid. To tylko 40 minut jazdy. Samochód trzeba zostawić na parkingu, który jest płatny 80 MXN. Możesz się też dostać autobusem ADO Bus z takich miejscowości jak Cancun, Valladolid, Merida, Playa Del Carmen. Lub wykupić wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem z miejsca w którym wypoczywasz.

Piramida Majow

Ile kosztuje bilet do Chichén Itzá i gdzie go kupić?

Bilet kosztuje 495 MXN i można go zakupić w kasie. Do której są ogromne kolejki. Aby je ominąć możecie zrobić trzy rzeczy. Być na miejscu o 7:30. Kasy otwierają o 8:00, wtedy jest szansa, że będziecie jednymi z pierwszych w kolejce. My byliśmy punkt 8:00 i ze sto osób było przed nami minimum. Możecie wziąć przewodnika wtedy on ma już bilety i wchodzicie poza kolejką. Możecie kupić bilety online, ale są one wtedy droższe.

Historia majow

Kiedy najlepiej zwiedzać Chichén Itzá?

Warto wiedzieć, że na zwiedzanie tego kompleksu potrzebujesz około 2-3 godzin. I ja tutaj mam na myśli takie zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie Ci całą historię tego miejsca. Bez przewodnika pewno będzie szybciej. Polecam być na miejscu jak najwcześniej rano, wtedy unikniecie nie tylko tłumów, ale przede wszystkim upałów. Warto wiedzieć, że na ten moment nie ma możliwości zwiedzania świątyni i wschodzie słońca. Przed pandemią była taka możliwość, ale tymczasowo jest zawieszona.

kultura majow

Jak najlepiej zwiedzać Chichén Itzá?

Z przewodnikiem. Po prostu. Inaczej nawet nie ma sensu tam jechać. Wg mnie oczywiście. Jeśli tutaj przyjedziesz, to obejdziesz to miejsce w 20 minut i bez tej całej historii, która kryje się w tych kamieniach pomyślisz sobie: ale o co tyle szumu? Kupa kamieni i tyle. No właśnie, to przewodnik pokaże ci rzeczy, których sam nie masz szans dostrzec. Aby sobie rozłożyć koszty, przewodnika możesz go wynająć z inną parą. Nasz przewodnik kosztował 1000 MXN, ten koszt podzieliliśmy z inną parą więc wyszło nas 500 MXN na parę.

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem Chichén Itzá?

  • na teren kompleksu nie można wnosić dronów, profesjonalnych kamer filmujących oraz dużych obiektywów np Nikkor 70-200. Plecak ze sprzętem można zostawić w lockerze, lub w samochodzie jeśli takowy posiadacie. Zabronione jest też wnoszenie statywów, lamp błyskowych, piłek, zabawek, krzeseł, noży. każdy plecak jest kontrolowany przed wejściem.
  • zabierz ze sobą nakrycie głowy, wodę oraz krem UV.
  • staraj się tak planować przyjazd do  Chichén Itzá, żeby nie być tutaj w niedzielę, bo wtedy meksykanie mają wstęp wolny i może być jeszcze bardziej tłoczno niż zwykle. 

Spodobał ci się artykuł: Chichén Itzá – Meksyk – Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

A Meksyk jest na twojej liście do odwiedzenia? Tutaj znajdziesz inne posty z tego niesamowitego miejsca na ziemi. A jeśli podobał Ci się tekst, to dołącz do uzależnionych od podróży na Facebooku oraz Instagramie. Tam relacje na żywo, podróżnicze dyskusje i wiele innych. Zapraszam!

Uściski, M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

do góry

ZDJĘCIA NA BLOGU SĄ MOJEGO AUTORSTWA I ZGODNIE Z PRAWEM AUTORSKIM , BEZ MOJEJ ZGODY NIE MOGĄ BYĆ NIGDZIE WYKORZYSTANE! JEŚLI CHCESZ UŻYĆ MOICH ZDJĘĆ SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ : addictedtopassion@gmail.com