Nasz sprzęt – czyli czym fotografujemy?
Tak jak wam obiecałam w poprzednim poście, pojawi się na blogu nowy cykt tematów fotograficznych. Będę starać się przekazać wam swoją wiedzę, którą też sama cały czas rozszerzam, bo jak wiadomo, temat długi jak rzeka i głęboki jak ocean. Myślę, że najlepszym postem otwierającym tę serię będzie post, na który wielu z was bardzo długo czekało. Może nawet za długo 🙁 Za co od razu z góry przepraszam, bo kilka osób dość regularnie dopytywało, kiedy ten post się pojawi. Ale nie myślcie sobie przypadkiem, że ja nie chciałam się z wami tą informacją podzielić, po prostu najzwyczajniej w świecie, strasznie ciężko mi było się za tego posta zabrać i zawsze było coś ważniejszego, pilniejszego. No ale oto jest, więc cieszmy się chwilą 🙂 Wy, że w końcu jest, a ja że w końcu jego pisanie mam za sobą 🙂 A zatem, czym fotografujemy?
Aparat Nikon D800
Fotografujemy nim od prawie dwóch lat i jesteśmy bardzo, ale to bardzo zadowoleni. Do tego stopnia, że kiedy dowiedzieliśmy się, że przestali je produkować, kupiliśmy drugi taki sam. Ponieważ fotografią zajmujemy się zawodowo, drugi aparat bardzo szybko okazał się niezbędny. Zapytacie zapewne dlaczego Nikon, a nie Canon? Wiadomo, każdy fotografuje coś innego i ma swoje preferencje. My możemy jedynie subiektywnie i ze swojego punktu widzenia odpowiedzieć na to pytanie. Przed Nikonem przez 5 lat fociliśmy Canonem, najpierw był to Canon EOS 5D MarkII, później Canon EOS 5D MarkIII. Pamiętam, że zawsze kiedy przeglądaliśmy zdjęcia innych fotografów, widzieliśmy różnicę pomiędzy zdjęciami z Canona z Nikona. Te z Canona, oczywiście były super, i nie można nim absolutnie niczego zarzucić, natomiast te z Nikona, miały w sobie to coś, czego nam właśnie brakowało. Najważniejszym powodem dla, którego przeszliśmy na Nikona, było to, że Nikon ma dużo większy zakres dynamiki. Co oznacza, że na białym czy na czarnym kolorze widzimy więcej szczegółów. Zdjęcia z Nikona mają więcej pixeli, czyli są dużo większe, dzięki czemu możemy je bez ograniczeń kadrować, nie tracąc przy tym na jakości. Kolejną rzeczą jaka przemówiła na korzyść to odcienie skóry, które przy fotografowaniu Nikonem są bardziej naturalne. Jak wiecie uwielbiamy fotografować w podróży. Różnego rodzaju krajobrazy itd. Tutaj również lepiej się sprawdza Nikon, bo przy zbliżeniu np na drzewo, czy jakiś obiekt daleko od nas odsunięty widzimy dużo więcej szczegółów przez co zdjęcia sprawiają wrażenie ostrzejszych. I ostatni choć wcale nie najmniej ważny argument, to Nikon zdecydowanie lepiej współpracuje z obiektywami Sigma Art, które są w tym momencie najlepszymi obiektywami na rynku. Canon natomiast ma zdecydowanie jedną dużą przewagę. Przy wysokim ISO, mamy mniej szumów.
Aparat Nikon D810
To nasz nowy nabytek. Wymieniliśmy całkiem niedawno jednego Nikona D800 na D810. Czy było warto? Oj było i to nawet bardziej niż się tego spodziewałam. Zdziwiła mnie przede wszystkim bardzo dobra jakość zdjęć przy wysokich czułościach rzędu ISO 3200 i 6400. Dużo lepiej niż w Nikonie D800, co idealnie nam się przydaje przy fotografowaniu ślubów oraz koncertów. Poza tym pojedynczy autofokus D810 trafia w punkt ostrości bez problemu z czym w D800 czasami był problem. WD810 autofokus jest zdecydowanie szybszy. No i ogólnie mam wrażenia, że mimo i matryca ma tę samą rozdzielczość w obu aparatach to D810 robi jakościowo lepsze zdjęcia. D810 umożliwia także kręcenie filmów Full HD przy prędkości 50 i 60 kl/s. dając większą płynność ruchu (D800 – 25 i 30kl/s) oraz ma większą szybkostrzelność od 5 do 7 kl/s.
Obiektyw Nikkor 24-70mm f2.8
Ten obiektyw zakupiliśmy na samym początku razem z aparatem. Na tamten moment było to najlepsze rozwiązanie, żeby nie kupować od razu kilku obiektywów, a żeby jakość zdjęć była dobra. To bardzo uniwersalny obiektyw, który znajduje się w plecaku chyba każdego fotografa. Idealny do podróży, ale także na śluby. Można nim fotografować i krajobrazy i ludzi. Wiadomo, do porterów już mniej się nadaje, ale od tego oczywiście mamy inne obiektywy.
Obiektyw Nikkor 70-200mm f2.8
Tak samo jak w przypadku powyższego obiektywu. Zakupiliśmy go razem z aparatem. Idealne przedłużenie 24-70mm. Świetnie sprawdza się na sesjach plenerowych. Ja używam go głównie do fotografowania dzieci, zdjęć rodzinnych, czy ślubnych na zewnątrz. Przy zbliżeniach uzyskujemy idealnie rozmyte tło. We wnętrzach raczej mało przydatny. Za duży zoom. W podróż zabieramy go bardzo rzadko. Mieliśmy tylko na Safari, tam wręcz niezastąpiony i na Kubie, gdzie też się przydał, mogliśmy w Hawanie zrobić kilka portretów z daleka. Niestety jego waga jest dużym minusem. Taszczenie go cały dzień w plecaku, czy chociażby godzinna sesja, mocno daje się odczuć wieczorem w mięśniach 🙂
Obiektyw Sigma Art 50mm f1.4
To mój zdecydowanie numer jeden. Najlepszy obiektyw jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Dość dużo czasu i pieniędzy zajęło nam, żeby znaleźć idealny obiektyw do portretów. Wydaliśmy kilka razy sporą sumę, na coś co zupełnie nam się nie sprawdziło. Najpierw kupiliśmy 50mm Nikkora f1.4 Niestety zupełnie nie rzucił nas na kolana. Potem spontanicznie po dobrej rekomendacji w sklepie kupiliśmy 50mm Zeissa. To była chyba największa pomyłka. Tym bardziej, że ostrość trzeba ustawiać ręcznie, a my nie mamy tego we krwi, więc większość zdjęć wychodziła rozmazana. I dopiero kiedy wyszła Sigma Art, zrobiliśmy kilka testów i zdecydowaliśmy kupić. Do trzech razy sztuka 🙂 Ten obiektyw zostaje z nami na zawsze 🙂 Pod względem ostrości nie ma ze sobą równych. Teraz czekamy na 85mm. Jak tylko wyjdzie i będzie tak samo dobra jak 50-tka, to już wiem, jaki będzie nasz kolejny obiektyw.
Obiektyw Sigma Art 24mm f1.4
To nasz w sumie najnowszy obiektyw z serii Sigma Art. Po dobrym doświadczeniu z 50-tką, kupiliśmy 24mm. Fotografując śluby na dwa aparaty, musieliśmy dokupić drugi obiektyw. I to również był strzał w 10. Jest tak samo dobry jak 50. Idealnie nadaje się do fotografowania ślubów. Dzięki temu, że ma przesłonę f1.4 świetnie się sprawdza nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Jest idealny do większości ujęć z przygotowań, do kościoła czy urzędu stanu cywilnego, ale także idealnie sprawdza się na parkiecie. No i na pewno zabierzemy go w podróż do Nowej Zelandii. Jeśli ktoś by się wahał pomiędzy Nikkorem 24-70 a stałką Sigmy, to odpowiedź jest tylko jedna. Sigma Art!
Obiektyw Nikkor 14-24mm f2.8
Czekalismy dość długo aż Sigma wypuści jakiś dobry obiektyw szerokokątny, no ale się nie doczekaliśmy. A że bardzo nam na ślubach brakowało czegoś do małych pomieszczeń oraz na parkiet kupiliśmy Nikkora 14-24mm f2.8. Jakość zdjęć rewelacyjna, nie ma się do czego przyczepić. Idealnie sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach. W Nowej Zelandii świetnie radził sobie ze zdjęciami pod słońce co mnie bardzo ucieszyło. Ogólnie jesli ktoś ma potrzebę posiadania takiego obiektywu to polecam.
Nikon Speedlight SB-910
Lampa reporterska to jest taki niezbędnik każdego fotografa. Wiem, że nie wszyscy przepadają za zdjęciami z lampą, ja sama też nie lubię i jeśli tylko obiektywy sobie radzą, to staram się ich nie używać, ale czasami wyjścia nie ma i taki flash często ratuje nam tyłek. Niezbędny na ślubach. Praktycznie w każdym kościele, czy urzędzie stanu cywilnego panują średnio przyjazne warunki oświetleniowe i wtedy zawsze możemy się wspomóc. Posiadamy dwie sztuki.
Filtr polaryzacyjny połówkowy
Bez niego nie ruszamy się na żadne wakacje. Ostatnio jadąc na Curasao zapomnieliśmy i po pierwszym dniu pojechaliśmy do sklepu po filtr. Bez niego nie dało się fotografować. Jak dla mnie przy takiej ilości światła to taki filtr jest niezbędny. Czasami zdarza się nam używać go również na plenerach ślubnych, ale raczej rzadko mamy w Wiatrakowie tyle słońca 🙂
To w zasadzie cały nasz sprzęt na ten moment. Brakuje nam jeszcze jakiegoś obiektywu szerokokątnego do małych pomieszczeń i na parkiet. Zastanawiamy się nad czymś w rodzaju 14 lub 16mm. Ale póki co nie ma żadnych rewelacji. Czekamy aż Sigma Art wprowadzi coś fajnego 🙂
So Very Me and Home
Dobrze wiedzieć. Fajnie, że napisałaś ten post. Twoje zdjęcia rzeczywiście mają to coś.
Maryla
Dziękuję 🙂
Trinity
Fantastyczny sprzęt, pozazdrościć 🙂
Agata S
no wreszcie jest! ciesze sie ze startujesz ta serie, zawsze cos sie dodatkowo naucze. Trzymam za Ciebie kciuki za moj dzisiejszy post o obrobce zdjec (i kazdy o fotografi) pisze po kilka godzin!
ostrze zeby na 50mm sigma art, mam 35mm sigma art i go uwielbiam! moja 50mm nikorra najchetniej bym sprzedala, bo mam wrazenie ze ostrosc nie lapie – tzn wiesz 10 razy zapalpie a 3 nie…
Maryla
No wiem jak to jest. Zbieraj na Art, a jak uzbierasz to sprzedasz Nikkora i zobaczysz jaka jest roznica. Niebo i ziemia 🙂
Agata S
a powiedz marylko czym fotografujesz makro, np. zblizenia obraczek?
Maryla
Póki co 50mm, ale ale ja obraczki zawsze w cos wkomponuje, nie fotografuje samych obraczek. Ale juz myslalam, ze by mi sie jakies makro sprzydalo. Nawet dzis patrzylam, ale nie chce mi sie wydawac tysiac euro tylko na jedno albo dwa zdjecia. Poki co 50 musi wystarczyc, a potem sie zobaczy.
Monna
Dla samych obrączek warto wypróbować filtr macro, tanie rozwiązanie, nie zajmuje miejsca i szybko mozna nałozyć jesli jest taka potrzeba.
Mam jeszcze pytanie, bo nigdy nie spotkałam się z filtrem polaryzacyjnym połówkowym, tylko z filtrami szarymi połówkowymi. Czy są takie dostepne w sprzedaży, czy jest to pomyłka?
Będę wdzięczna za odpowiedź, Dzięki za cenne informacje, bede zaglądac częściej.
Ruda Paskuda
Obecnie uzywamy Cannona, ale powaznie zastanawiamy sie z Miskiem nad zakupem Nikona. Obiektyw Sigma Art 50 mm kusi, ach kusi :)!!!
Maryla
Jesli masz Canona i jesteś z niego zadowolona, to myślę, że nie ma sesnsu zmieniać. Różnicę się odczuwa dopiero wtedy, gdy zajmuje się fotografią zawodowo. Szkoda, żebyś się niepotrzebnie w koszty pakowała.
Joanna O-K
No to to jest sprzęt!
http://www.simplethingsbyjok.com/
Ruda Paskuda
Ups!!! Kupimy sobie Nikona, ale… jakis tanszy model :)!!! Zerknelam na ceny tych aparatow i zatkalo mnie troszeczke!!!
Maryla
No właśnie 🙂
Krystyna Boner
Marylko, tak wyczerpujących informacji nie uzyska się od nikogo. Świetny post. Doskonała ściąga dla tych, którzy chcą kupić lub wymienić sprzęt:)
Maryla
Dziekuje Krysiu, no faktycznie dość pracochlonne te posty są, ale za to potem jaka satysfakcja gdy czyta sie takie komentarze 🙂
Filipek 70
pisz .pisz kochana ,a ja będę wchłaniać tę wiedzę tajemną całą sobOM :))))DZIĘKUJĘ 🙂
Maryla
No to wchaniaj, wchaniaj i przede wszystkim dziel sie rezultatami 🙂
Anna Tym
ja od kilku lat mam D60
zawsze z ambicją nauczenia się sztuki fotografii 🙂
uwielbiam robić zdjęcia portretowe dzieci 🙂 nieskromnie uważam ,że kilka fajnych udało mi się popełnić, jak moje dwa obiekty nie uciekały za szybko 🙂
i kwiatów 🙂 na których robiłam pierwsze wprawki co by nie używać automatu 🙂
Teraz jestem na kupnie obiektywu, bo mój stary nikkor zaczął nie łapać ostrości…także dziękuje za przewodnik po obiektywach 🙂 muszę przemyśleć i wybrać …najbardziej uniwersalny 🙂 ale jednocześnie żeby mieć frajdę z fotografowania amatorskiego
Maryla
Super ciesze sie ze moglam pomoc 🙂
Lussi
Sprzęt godzien profesjonalisty. Zdjęcia faktycznie robisz obłędne ale myślę że w wiekszośći to Twoja zasługa:-) Ściskam
Maryla
No mysle, że sama aparat nie wystarczy, wiedza, doswiardczenie i wyczucie na pewno liczy sie bardziej 🙂
Ali
Mam canona ale kiepskie obiektywy, jeden w ogóle padł i teraz posiłkuję się starym obiektywem, z którym kompletnie sobie nie radzę, może doradziłabyś mi co powinnam kupić, najlepiej uniwersalnego aby robił fajne zbliżenia i zdjęcia domku, pozdrawiam
Piafka
Mój zestaw idealny, na razie poza zasięgiem niestety. Nie korzystałaś może kiedyś z 80-200/2.8 D ED? Rozważam, go jako tymczasowy, aż nie uzbieram na 70-200 😉 Zastosowanie: głównie śluby.
Maryla
Niestety nie miałam przyjemnosci nim fotofrafowac, wiec nie pomogę.
Anonimowy
Ja mam Nikona d7000, obiektyw sigma 17-70 f 2,8-4 oraz Nikkor 40mm f2.8. Powiem szczerze, że najbardziej lubię nikkora i moje zdjęcia makro, nie sądziłam, że zdjęcia makro tak mnie wciągną 🙂 a moim makro guru jest ks. Henryk Latosi 🙂
Maryla
I to 40 mm nadaje sie do makro? Zadowolona z niego jesteś?
Anonimowy
Tak, a dlaczego takie zdziwienie? 🙂 Tak mi doradzili w Nikonie i tego się trzymam ale ogólnie jestem totalnym amatorem i ciągle się uczę, jeśli Pani ma inne zdanie to chętnie posłucham 🙂
Maryla
To absoltnie nie zdziwienie, tylko nazwyklejsze pytanie 🙂 Bo ja wlasnie też szukam coś do makro dlatego pytam 🙂 Nigdy nie mialam zadnego makro obiektywu, tym bardziej, kazda pozytywna opinia jest dla mnie wazna 🙂
Anonimowy
Oj to sorki, pomyślałam, że pytanie bez uśmieszka heheszka to poważne pytanie haha ;D Wydaje mi się, że obiektyw jest spoko, można zrobić nim zdjęcie płatka śniegu bez wysiłku (są naprawdę piękne!) w zdjęciach makro lubię to, że robię zdjęcie zwykłej rzeczy np.kory drzewnej a na zbliżeniu wychodzi jakaś kosmiczna faktura i każdy się głowi "CO TO JEST?" 🙂 można nim robić też portrety, wychodzi fajna głębia i rozmazane tło jednak portrety tą moją Sigmą bardziej mi się podobają. Pozdrawiam 🙂
Maryla
hahaha 🙂 No tak, powiem ci ze sama lapie sie na tym, ze jak zdanie jest zakonczone kropka albo zwyklym pytajnikiem to brzmi jakos tak powazniej 🙂 A wracajac do obiektywu, to myslisz, ze nadawałby sie do detali slubnych? Obraczki itd? 🙂
Kinga Barcicka
Ale zazdroszczę! 🙂 chyba w końcu skuszę się na kupno filtra polaryzacyjnego 🙂
Maryla
KONIECZNIE!
Kasmatka
Bardzo fajny wpis:)
Maryla
Dziekuję 🙂
Anonimowy
Bardzo fajny wpis. Sama używam często nikkora 50 mm 1.4 i po przeczytaniu posta mam dużą ochotę przetestować sigme 50 mm. Tylko czy jako amator zobaczę jakąś róźnicę?
pozdrawiam
Ania M.
Maryla
Nie trzeba byc ekspertem, zeby zobaczyc roznice, pytanie tylko do czego najczesciej uzywasz 50-tki i czy warto w nia inwestowac.
Maryla
Tutaj możesz sobie porównać oba obiektywy. Najeżdżasz myszką i zdjeżdżasz z obrazka:
http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=636&Camera=614&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=941&CameraComp=0&FLIComp=0&APIComp=0
flowersncakes
Bardzo pomocny wpis! I ta strona do porównywania obiektywów jest też świetna! Dziękuję za cenne rady. 🙂
monikz
Marylko cieszę się, że dodałaś ten post 🙂 My mamy canony, ale w sumie obiektywy o podobnych parametrach 🙂 Myślę, że ważną informacją dla osób które startują z fotografią, a nie bardzo jeszcze wiedzą co wybrać (ja tak miałam 😀 ) jest uświadomienie im, aby skupili się na jasności obiektywu.. Ja w młodości kupowałam co popadnie a później okazywało się że mam obiektywy powyżej f3 😀
Też chciałam kupić 50 sigmę art i do dziś pluję sobie w brodę, ale kiedyś się dorobię 🙂
Mam wrażenie, że canon 50mm jest mdły i niezbyt ostry….
Maryla
Dokladnie, najwazniejsze jest zeby obiektyw był jasny. A róznicę miedzy Canonen i Sigma moze sprawdzic tutaj: http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=115&Camera=453&Sample=0&FLI=0&API=0&LensComp=941&CameraComp=453&SampleComp=0&FLIComp=0&APIComp=0
Najeżdżasz myszka na obrazek i zjezdzasz wtedy widac roznice, mozesz sobie posprawdzac na roznym aparacie i przy roznych przeslonach.
Anonimowy
Nareszcie się doczekałam Marylko:)bardzo,bardzo dziękuję:)i czekam na dalsze posty fotograficzne.
Pozdrawiam.Gosia
Maryla
No! Nareszcie mam cie z głowy 🙂
Żartuje oczywiście 🙂 Przepraszam, ze tak długo musiałas czekać 🙂
Uściski przesyłam 🙂
Anonimowy
No,no tak szybko mnie się nie pozbędziesz:))))
Będę cię "nachodzić"…:))
Gosia.
www.fashionable.com.pl
Już pokazuję Kubie Twój post – lada dzień kupujemy cały nowy sprzęt.
Beata
Ach no to już jest prawdziwy fachowy sprzęt. Szkoda, że koszty takie wysokie;(
Magda BarwyOgrodu
Marylko,
jeśli myślisz o makro, to Sigma 105mm albo 150mm są super, lepsze pod każdym względem od analogicznych obiektywów systemowych..
knitolog w podróży
Bardzo ciekawy temat, szczególnie, że ostatnio postanowiłam troszkę zadbać o swoje "umiejętności" fotograficzne. Będę się u Ciebie podszkalać:)
Co do obiektywów to kupiłam obiektyw Nikkor 18-300mm i jestem z niego bardzo zadowolona (no ale ja robię zdjęcia amatorsko). Niemniej jednak ciężki jak szlag. Ja zdjęcia najczęściej robię na wyjazdach, tak więc mam co nosić.
Anna Karolina
Marylko!!!Jesteś cudowna! DZIĘKUJĘ CI ZA TEN POST i bardzo się cieszę, że podzieliłaś się z nami tymi informacjami, bo przyznam Ci się,że nawet przed chwilą zastanawiałam się jakim sprzętem się posługujesz!!! A tu proszę!Kochana wielkie dzięki!Zdecydowanie więcej fanów Nikona na to wygląda;) Aaaaa i jeszcze jedno! Jak z tymi warsztatami? Odkładać już pieniądze na bilet??:) W krainie tulipanów jeszcze nie byłam, a plenery pod Twoją opieką mogą być fascynujące! Buzia :*
vagabundo del mundo
super, bardzo ciekawy post. czasem, gdy widzę świetne fotki, to często zastanawiam się, czym były robione. umiejętności oczywiście – wiadomo, ale sprzęt też czasem robi swoje, choćby zwiększa bardzo możliwości w trudnych warunkach oświetleniowych. dzięki! 🙂
Isia
Do szerszych kadrów niedawno nabyłam Sigmę 18-35 1,8. Super obiektyw – uniwersalny zakres ogniskowych i zawsze jasno 🙂 Tylko że on jest dedykowany niepełnym klatkom, więc u Was raczej odpada. Ale mnie przekonał do firmy Sigma i bardzo ale to bardzo chciałabym wymienić kiedyś moją Canonową 50 1,4 na Sigmę Art właśnie …
Jo
Dziękuję za ten post, piękne robicie, sprzęt ma oczywiście znaczenie, ale Wasze zdjęcia mają to “coś’ 😉